Rocket League Esports Wiki
Advertisement
Seagate FireCuda Cup Qualifier
FireCuda.png
Tournament Information
OrganizerCyberGamer
Sponsor(s)Seagate
FormatDouble Elimination
LinksWebsite
Location & Dates
Country
Australia
Date2017-03-01

Overview

Format

  • Double Elimination bracket
  • All matches are best-of-five
  • Top eight teams qualify for the FireCuda Cup Professional
  • Next eight teams qualify for the FireCuda Cup Main

Qualified Teams

Place Prize Team Roster
Qualified.png Q FireCuda Pro Logo std.png1More cyrixExpressshadey
Logo std.pngAlpha Sydney DrippayJake the TyrantTorsos
Logo std.pngAthletico aoe_empDumboLukorice
Logo std.pngCorvidae DazePlitzinatorSikiSSteve
Logo std.pngLegacy eSports GroovyGrapepenorSOMA
Logo std.pngMasterminds KamiinerdSeniaz
Logo std.pngScylla Esports CJMDaisuLuis
Logo std.pngThe Rejects AddzeyGreenyORION

Results

Winners Bracket

  Round 1 Round 2 Round 3 Qualified
                               
     
  Logo std.pngALPH W
  BYE -
  Logo std.pngALPH 1
  Logo std.pngTHE 2
  Logo std.pngTHE 2
  Logo std.pngFURO 0
  Logo std.pngTHE 0
  Logo std.pngSCYL 2
  Logo std.pngSCYL W
  BYE -
  Logo std.pngSCYL 2
  Logo std.pngMAGN 1
  BYE -
  Logo std.pngMAGN W
  Logo std.pngSCYL
Q
  Logo std.pngLEGA
Q
  Logo std.pngMAST W
  BYE -
  Logo std.pngMAST 2
  Logo std.pngTHE 0
  Logo std.pngTHE 2
  Logo std.pngTRIN 1
  Logo std.pngMAST 0
  Logo std.pngLEGA 2
  Logo std.pngHELL 0
  Logo std.pngTRIF 2
  Logo std.pngTRIF 1
  Logo std.pngLEGA 2
  BYE -
  Logo std.pngLEGA W
  Logo std.pngATHL W
  BYE -
  Logo std.pngATHL 2
  Logo std.pngSURG 1
  Logo std.pngPROD 0
  Logo std.pngSURG 2
  Logo std.pngATHL 2
  Logo std.pngCORV 0
  Logo std.pngCL4R W
  BYE -
  Logo std.pngCL4R 0
  Logo std.pngCORV 2
  BYE -
  Logo std.pngCORV W
  Logo std.pngATHL
Q
  Logo std.png1MOR
Q
  Logo std.pngTRID W
  BYE -
  Logo std.pngTRID 2
  Logo std.pngPRES 0
  BYE -
  Logo std.pngPRES W
  Logo std.pngTRID 1
  Logo std.png1MOR 2
  Logo std.pngWHIT 2
  Logo std.png-LP- 0
  Logo std.pngWHIT 0
  Logo std.png1MOR 2
  BYE -
  Logo std.png1MOR W

Losers Bracket

  Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Qualified
                                                             
  Logo std.pngWHIT 2
  BYE -
  Logo std.pngFURO 0   Logo std.pngTHE 2
  Logo std.pngFURO W   Logo std.pngWHIT 2
  Logo std.pngWHIT 0
  Logo std.pngPRES 1
  Logo std.pngPRES W
  BYE -
  BYE -   Logo std.pngTHE
Q
  BYE -
  Logo std.pngMAST
Q
  Logo std.pngCL4R 2
  BYE -
  Logo std.pngTRIN 1   Logo std.pngMAST 2
  Logo std.pngTRIN W   Logo std.pngCL4R 2
  Logo std.pngCL4R 0
  Logo std.pngSURG 0
  Logo std.pngSURG 2
  Logo std.pngHELL W
  Logo std.pngHELL 0
  BYE -
  Logo std.pngTRIF 2
  BYE -
  Logo std.pngPROD 0   Logo std.pngCORV 2
  Logo std.pngPROD W   Logo std.pngTRIF 2
  Logo std.pngTRIF 0
  Logo std.pngTHE 1
  Logo std.pngTHE W
  BYE -
  BYE -   Logo std.pngCORV
Q
  BYE -
  Logo std.pngALPH
Q
  Logo std.pngMAGN W
  BYE -
  BYE -   Logo std.pngTRID 0
  BYE -   Logo std.pngMAGN 0
  Logo std.pngALPH 1
  Logo std.pngALPH 2
  Logo std.pngALPH 2
  Logo std.png-LP- W
  Logo std.png-LP- 1
  BYE -


Schedule & VODs

Additional Content

Articles

Interviews

Videos

Announcements

External Links

References

Advertisement